Siirt Sohbet Odaları

Yetişkin Sohbet Yetişkin Sohbet


Siirt Sohbet Odaları

Siirt Sohbet Odaları

Siirt viyaleti ile ilgili tarihsel, kültürel ve coğrafik bilgileri kısa olarak yazmak gerekirse , siirtin nüfusu 310 bin yüz ölçümü ise 574 bin rakımı ise 895 bin metredir. Tamsohbet.com’a bağlı bulunan Siirt Sohbet odaları ve Siirt Chat odaları‘nda yazışan üyelerin az çok bilgi sahibi ola bilemesi için genel görünüm ve siirt ile ilgili kısa bilgiler yapmak istiyorum. Siirt 12 bin yıllık tarihi ile çok eski bir medeniyet konumundadır. İlk olarak samiler döneminde , küçük şehircikler yani şimdiki köylere benzer demografik yapılar oluşturuldu. Akatlar , babiller ve sumerler siirti büyük bir medeniyet yaptılar. 640 yılında islam ordusu komutanı halit bin velit tarafından zamanın siirt Patriğinin ilin anahtarını teslim etmesiyle siirt islamla tanışmış oldu. Büyük İskenderin yıkımı ile Siirt’te büyük kargaşalar çıkmış adeta siirt yerle bir edilmiştir.
1514 yılında Çaldıran savaşı ile Osmanlı topraklarına katıldı , cumhuriyet döneminde siirt il olarak belirlendi. Siirtin belli başlı kültürleri geçmişe dayanmanır ve bu kültür yozlaşmamıştır. Belli başlı yemekleri ; bunbar , buryan ve buryan kebabı olmakla beraber el dokuma battaniye ve halıları cok ünlüdür.

Tamsohbet.com’da yazışan üyeler siirt ile ilgili bilgilendigi için ücretsiz Sohbet odamızın buna benzer kültür ve bilgi yazıları da mevcut olacaktır. Siirt gelince akla önce arap halkı gelir , ancak burada tam bir nüfus motifini görmek mümkündür. Kürtler, Türkler , Türkmenler, gayri Müslümler , göçerler yaşam sürdürmektedir.İklim olarak karasal iklim sürdürmekte , yazları sıcak kışları soğuk olarak geçer. Tamsohbet.com üyelerinin bilmesi gereken önemli bir bilgide siirt fıstığı ve saç dökülmesini engelliyen bıtım sabunu siirt patenti olup dunyaya nam salmıştır. Siirt medreseler diyarı , büyük alimlerin ve mollaların irşat ettiği ve gökbilimcilerini bağrında barındırmıştır. Dünyaca ünlü gök bilimci ismail hakkı hazretleri, siirtin tillo aydınlar bucağında yaşamıştır. Veysel Karani hazretlerinin mubarek turbeside , siirtin baykan ilçesinde bulunmaktadır. Siirt çoğrafik , kültürel ve tarihsel olarak çok önemli bir medeniyet konumundadır. Siirti anlatmak belkide onlarca makaleye sığdırılmaz , bizim yaptığımız kisa bir anektottur.

Siirtin ilçeleri

Kurtalan
Aydınlar
Şirvan
Baykan
Pervari
Eruh

Diğer Yazılar:

Yazar:

admin bilgi@zurna.net

0 yorum var: “Siirt Sohbet Odaları”

Yorum Yap:TAMSOHBET.COM sohbet odaları içerisinde şuan; 2661, kullanıcı 270 kanal içerisinde chat yapmaktadır.

error: Emek Hırsızlığı Yapma!

Tam Sohbet 2015-2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu web sitesi zurna.net iştirakı olup sohbet odaları hizmeti vermektedir.

harikasohbet.com