İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği

Yetişkin Sohbet Yetişkin Sohbet


İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği

İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği

Hoşgörü eksikliği, insanlar arasındaki iletişim problemlerinin temelinde yer almaktadır. İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği insanın kendisine ya da başka türlü yapılan hataları bir müddet görmezden gelmesidir. Bu görmezden gelme durumu sadece hoşgörü olduğu için gerçekleşmez fiziksel olarak zayıf olduğunuz bir insana hoşgörü değilde korktuğumuzdan tepki göstermeyebiliriz.

Yaşanan sorunlara karşı verilen ani tepkiler genellikle kırıcı boyutlarda olabiliyor. Bu durumlarda öfkemizin bizi esir alması yerine soğukkanlılığımızı koruyabilirsek olgunluk yolunda önemli bir mesafe katetmiş oluruz. İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği Bunu başarabilmek için öncelikle hiç birşeyin kusursuz olamayacağını ve insanların hata yapabileceklerini bilmemiz gerekir. Hoşgörü genelde kusurlara göz yummak ve aldırmamak demektir.

İslâm, prensip olarak affı, sevgiyi, hoşgörüyü ve uzlaşmayı tercih etmiştir. Müslümanın kendisi, ailesi ve çevresiyle uyumlu olması esastır.Bazılarımız bunu bildiği halde insanların hatalarını kırıcı boyutlarda eleştirebiliyorlar. Bu çok yanlış bir davranıştır çünkü hatalar insanlara mahsustur ve bu hatalara hoşgörü ile yaklaşmak gerekir. Hoşgörü eksikliğinin sosyal yaşamın önemli sorunlarından birisi olduğunu anlamanız için hata yapan ve eleştirilen birisinin yerine kendinizi koymanızı öneririm.

Empati yaparak hata yapan kişinin pişmanlığını ve üzüntüsünü hissedebilirsiniz. Hata yapan bir kişi zaten kendisini kötü hisseder ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamak için dikkat eder. Bu gibi durumlarda yapılması gereken hata yapan kişiye hoşgörü ile yaklaşarak, kendisini iyi hissetmesini sağlamaktır. İnsanı olgunluk seviyesine ulaştıran hatalardır, yaptığımız hatalardan dersler çıkartarak geleceğimizi şekillendiririz. Olgunluğa ulaşılan yolda her insanın hata yapabileceğini ve yapacağı hatalardan dersler çıkartacağını lütfen unutmayın…

Diğer Yazılar:

Yazar:

admin bilgi@zurna.net

0 yorum var: “İnsanlar arasındaki hoşgörü eksikliği”

Yorum Yap:TAMSOHBET.COM sohbet odaları içerisinde şuan; 2661, kullanıcı 270 kanal içerisinde chat yapmaktadır.

error: Emek Hırsızlığı Yapma!

Tam Sohbet 2015-2020 Tüm Hakları Saklıdır. Bu web sitesi zurna.net iştirakı olup sohbet odaları hizmeti vermektedir.

harikasohbet.com